Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 1
» Son Üye: vet.hekim.ahmet
» Toplam Konular: 15
» Toplam Yorumlar: 15

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 2 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 2 Ziyaretçi

Son Aktiviteler
BLOODHOUND KÖPEK IRKI
Forum: BLOODHOUND
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
30-03-2018, Saat: 16:31
» Yorumlar: 0
» Okunma: 78
BERNESE DAĞ KÖPEĞİ
Forum: BERNESE DAĞ KÖPEĞİ
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
30-03-2018, Saat: 16:26
» Yorumlar: 0
» Okunma: 84
BELÇİKA KURT KÖPEĞİ
Forum: BELÇİKA KURDU
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
30-03-2018, Saat: 16:15
» Yorumlar: 0
» Okunma: 89
BEAGLE KÖPEK IRKI
Forum: BEAGLE
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
30-03-2018, Saat: 16:07
» Yorumlar: 0
» Okunma: 69
ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ
Forum: ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ / ALMAN KURDU
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
30-03-2018, Saat: 16:00
» Yorumlar: 0
» Okunma: 55
ALASKA KURDU
Forum: ALASKA KURDU
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
30-03-2018, Saat: 15:50
» Yorumlar: 0
» Okunma: 98
TUVALET EĞİTİMİ HAKKINDA
Forum: POMERANİAN TUVALET EĞİTİMİ
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
30-03-2018, Saat: 15:42
» Yorumlar: 0
» Okunma: 51
Pomeranian Boo traşı Hakk...
Forum: POMERANİAN TRAŞI HAKKINDA
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
30-03-2018, Saat: 14:44
» Yorumlar: 0
» Okunma: 91
TOY POODLE
Forum: POODLE
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
29-03-2018, Saat: 15:49
» Yorumlar: 0
» Okunma: 63
POMARANİAN BOO NASIL BESL...
Forum: POMERANİAN BESLENME
Son Yorum: vet.hekim.ahmet
29-03-2018, Saat: 15:37
» Yorumlar: 0
» Okunma: 76

 
  BLOODHOUND KÖPEK IRKI
Yazar: vet.hekim.ahmet - 30-03-2018, Saat: 16:31 - Forum: BLOODHOUND - Yorum Yok

Bloodhound.jpg
Bloodhound bir İşçi Köpek türüdür. Olağanüstü koku alma yeteneği sayesinde arama kurtarma köpeği olarak kayıp insanları aramak ve polis köpeği olarak uyuşturucu, silah ve ceset bulma görevlerinde kullanılırlar. Bu konuda benzersiz bir yetenekleri vardır. Kayıp bir insanın 7 gün önce geçtiği yolları bulabilen Bloodhound’lar görülmüştür. Kökeni en eski köpek ırklarından biridir. Kökeni İlk olarak Keltler ve Galyalılar tarafından yetiştirildiği düşünülür. Tüyleri kısa ve az bakım gerektirir. Ayda bir sert fırça ile taramak yeterlidir. Traş olma ihtiyaçları yoktur. Büyük kafa yapısı, büyük ve geniş burnu, uzun, sarkık ve yumuşak kulakları, buruşuk yüzü ile düz ve ince kuyruk yapısıyla diğer ırklardan kolaylıkla ayırt edilebilir.
Bloodhound
Bloodhound çok duygusal bir yapıya sahiptir. Azarlanmak onları derin şekilde etkiler. Kontrol edilemeyen karakteristik özellikleri vardır. Ne zaman ne yapmak istediği pek anlaşılamaz. Bazen duyduğu bir kokunun kaynağını aramak uğruna kaybolup gidebilirler. Ayrıca Bloodhound en büyük köpek ırklarından biridir. (Bknz. En Büyük Köpek Irkları) Diğer evcil hayvan türleri ve çocuklar ile çok iyi anlaşır. Nazik ve sıcakkanlı bir köpek ırkıdır. Çok hareketli bir ırk değildir, genelde sakin bir yapıya sahiptir. Ağır hareket eder. Günde bir kez yapılacak olan yürüyüşler onların egzersiz ihtiyacı için yeterli olur. Ancak yinede egzersiz yapmaya ve yeni yerler keşfetmeye her zaman ihtiyacı vardır. Bloodhound bir işçi köpek olduğu için hareketsiz ve monoton yaşam onları depresyona sokabilir. Çok fazla egzersiz yapamayan ve sürekli aynı yerlerde yaşamak zorunda kalan türler saldırgan davranışlar gösterebilir.
Bloodhound dışarıda sürekli bir arayış içerisinde olur. Burnu yerde dolaşarak koku almaya uğraştığı için kolay enfeksiyon kapar ve sahiplerini sık sık veterinere gitmek zorunda bırakabilir. Birde bu süregen koklama aktivitesine ek olarak sarkık dudaklara sahip olduğu için ev içerisinde çok fazla salya dökebilir.
Bloodhound İngilizce ismi ile “Kan Tazısı” demektir. Bu ismin sebebi kan kokusu aldığında, kokunun kaynağını bulmak için hareketlenmesidir.
Genel Özellikleri
 • boyu: 63-69 cm

 • ağırlığı: 40-50 kg

 • rengi: burun ve çevresi siyah, gövdesi genel olarak kahverengi üzerine siyah örtülü yada tek renk koyu kahverengidir

 • tüy yapısı: kısa tüylü

 • eğitimi: doğal koku alma özellikleri sayesinde bu alanda eğitilebilir ancak temel itaati zayıftır

 • hastalık yatkınlığı: solunum yolu enfeksiyonları

 • yaşam ömrü: ortalama 12-13 yılBu konuyu yazdır

  BERNESE DAĞ KÖPEĞİ
Yazar: vet.hekim.ahmet - 30-03-2018, Saat: 16:26 - Forum: BERNESE DAĞ KÖPEĞİ - Yorum Yok

bernese-dag-kopegi-2.jpg
Bernese Dağ Köpeği, İsviçre Dağ Köpeği olarakta bilinir. En zeki köpek ırklardandır. Genel özellikleri, karakteri, bakımı, tarihi hakkında detaylı bilgiler.
Bernese Dağ Köpeği

Bernese dağ köpeği, diğer bir adı ile İsviçre dağ köpeği, nadir görülen bir ırk olsa da, hemen herkesin bu ırka karşı bir göz aşinalığı vardır ve hemen herkesin aklında, zeki köpekler olarak kalmıştır. Evet Bernese dağ köpeği en zeki köpek ırklarından biridir. Aynı zamanda parlak tüyleri ve enerjik yapıları ile en sevimli köpek ırklarından da biridir.

Genel Görünümü
Bernese dağ köpeği, orta büyüklükte, güçlü ve çevik bir görünüme sahiptir. Siyah burunludur. Kuyrukları uzun tüylü ve aşağı sarkık olduğunda, arka ayak dizlerine kadardır. Tüyleri uzun, parlak ve hafif dalgalıdır. Rengi siyah üzerine, kahverengi yanak lekeli. Göz kapakları, burun ucu, ayaklar ve göğsünde ise beyaz lekeler vardır.

Karakteri
Bernese dağ köpeği tarihte ilk olarak sürü koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Ancak daha sonra bu köpek ırkının zeka fark edilmiş ve sürülere çobanlık yapabildiği farkedilmiştir. İsviçre ve İspanya’nın kırsal bölgelerinde sığır çobanlığıyapan Bernese, günümüzde tüm dünyada ev köpeği olarak beslenir ve dünyanın en zeki köpek ırkları arasında gösterilir. Kendine güveni fazla olan bir köpek ırkıdır. İyi, huylu ve sakin olmasının yanı sıra aynı zamanda çok cesurdur. O her zaman mutludur ve sahiplerini de mutlu etmekten hoşlanır. Kendisinden beklenen her şeyi yapmaya hazır bir karakteri vardır. Eğitimi kolaydır ve eğitime heveslidir. Ancak sahiplerine karşı çok bağlı olduğu için sert eğitimlerde kırılgan olabilir. Sert komutlar bazen bu ırka zarar verebilir.
Bakımı
Bernese dağ köpekleri çok zeki ve iyi huylu köpeklerdir. Her şartta çok iyi aile köpeği olabilirler. Ancak sebebi bilinemeyen çok fazla sağlık sorunu yaşayabilirler. Buna bağlı olarak yaşam ömürleri çok kısadır. Ortalama olarak 6-8 yıl yaşarlar. Zekası ve iyi huylu yapısı nedeniyle en iyi aile köpeklerinden olsa da, apartman dairelerindebeslenmesine engel olabilecek, tüy dökmek ve havlamak gibi özellikleri vardır. Mevsim değişikliklerinde bolca tüy döker. Normal zamanda 2-3 günde 1, tüy dökümünde ise günlük fırçalanması gerekir.
Tarihi
Bernese dağ köpeği tarihte ilk olarak Alp bölgelerindeki çiftliklerde bekçi köpeği olarak kullanıldı. Daha sonra zekası ve yeteneği ile sığır sürülerine çobanlık yapabildiği anlaşıldı ve çoban köpeği olarak kullanıldı. 1902, 1904 ve 1907 yıllarında Bern, İsviçre’de bu köpek ırkı için gösteriler sergilendi. 1907 yılında Burgdorf bölgesindeki çiftlik sahipleri, Klub Dürrbach adında bir köpek kulubü kurdular ve bu kulüp 1910 yılında 107 köpeğin katıldığı bir şov düzenledi. Düzenlenen şovda tüm köpekler İsviçre Dağ Köpeği olarak tanıtıldı ve o günden itibaren ırkın adı, Bernese (İsviçre) Dağ Köpeği olarak bilinir. Avrupa’da çiftçiliğin azalması ve çiftlik alanlarında sanayileşme ile bu ırk 20. yüzyılın başlarında neredeyse yok oluyordu. Ancak inanılmaz bir şekilde, kısa sürede tüm dünyada ev köpeği olarak yeniden kendisine yer edindi.
Özet
Boyu: 66-68 cm
Ağırlığı: 32-52 kg
Rengi: Siyah üzerine, göz kapakları, burun ucu, ayaklar ve göğüs üzerinde olmak üzere beyaz lekeli. Yanakları ise kahverengi lekeli.
Tüy Yapısı: Uzun, parlak ve hafif dalgalı.
Eğitimi: Meraklı ve heveslidir. Kolay eğitilebilir.
Hastalık Yatkınlığı: Çeşitli kanser türleri ve kalça çıkığı sık görülebilir.
Yaşam Ömrü: 6-8 yıl.Bu konuyu yazdır

  BELÇİKA KURT KÖPEĞİ
Yazar: vet.hekim.ahmet - 30-03-2018, Saat: 16:15 - Forum: BELÇİKA KURDU - Yorum Yok

malinoiskurdu1.jpg
Belçika Kurdu ilk olarak bir Çoban köpeği olarak yetiştirilip üretilmeye başlandı. Daha sonra, zekası, çevikliği, cesareti ve kuvvetli yapısı ile çok farklı alanlarda kullanılmaya devam etti. Günümüzde en yaygın olarak Polis köpeğigörevlerinde kullanılan Belçika Kurdu, aynı zamanda koruma köpeği ve bekçi köpeği olarakta oldukça başarılıdır.
Belçika Kurdu

Belçika Kurdu’nun 3 farklı türü vardır. Bunlar;
 • Kısa tüylü, kahverengi gövdeli ve siyah maskeli olan Malinois

 • Uzun ve dalgalı tüylü, kahverengi gövdeli ve siyah maskeli olan Laekenois

 • Uzun ve düz tüylü ve kahverengi veya tamamen siyah renkli olan Groenendael
Genel Görünümü
Belçika Kurdu genel olarak atletik yapıda ve enerjik bir köpek türüdür. İnce yüz hatları ile uyumlu uzun burun yapısı vardır. Yüzünde siyah bir maske bulunur. Kulakları, uçları sivri ve yukarı doğru dik yapıdadır. Kahverengi, kızıl, koyu sarı gövde rengi ve siyah bir yüz maskesi bulunur. Bazı türleri tamamen siyah ve uzun tüylüdür.
Karakteri
Belçika Kurdu çok zekidir ve atletik yapıya sahiptir. Hayret verici derecede bir çalışma azmi vardır. Eğitime çok duyarlı ve yeteneklidir. Temel itaat eğitimlerinde dünyanın en zeki köpeklerindendir.
Bekçi köpeği olarak kullanılan Belçika Kurdu köpekler, çok asabi ve saldırgan yapıda olabilirler. Bunun nedeni, bu köpeklerin vahşi veya saldırgan karakterli olmalarından kaynaklanmaz. Belçika Kurdu köpekler, sürekli olarak yapacak bir işe ihtiyaç duyarlar. Evlerin etrafında dolanmak onlar için oldukça sıkıcı ve stresli bir iş olacaktır. Bu nedenle bekçilik özellikleri çok ileri derecede olur ve yabancılara karşı çok tehlikeli olabilirler.
Genel olarak diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Ancak Belçika Kurdu her zaman bir kovalama içgüdüsüne sahiptir. Bu nedenle kendisinden korkan evcil hayvanları, özellikle kedileri kovalayabilir.
[img=300x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2015/01/groenendealkurdu11-300x249.jpg[/img]
Bakımı
Çalışmaya ve bolca egzersize ihtiyacı vardır. Günboyu çalışmaktan veya egzersiz yapmaktan yorulmayacak bir köpek ırkıdır. Hergün, egzersiz, eğitim ve gezinti ihtiyacını karşılamak için en az 1 saate ihtiyacı vardır. Apartman dairelerine uyum sağlayabilirler, ancak Belçika Kurdu için en ideal bakım alanı bahçeli evlerdir.
Çok özellikli ve sağlam karakterli olan Belçika Kurdu köpekler mükemmel birer dost olabilirler. Ancak yinede ilk kez köpek besleyecek olanlar için pek uygun bir tür değildir.
Koruma içgüdüsü çok güçlü olduğundan, Belçika Kurdu çok küçük yaşlardan itibaren kalabalık ortamlara alıştırılmalı ve yabancılara karşı sosyalleştirilmelidir.
Çocuklarla çok iyi anlaşır ve onları çok iyi korur. Yabancı veya zararlı olsalar bile çocuklara zarar vermekten çekinir, ancak ciddi derecede korkutabilir. Bu nedenle yabancı çocuklarla biraraya geldiklerinde ailelerin dikkatli olması gerekir. Kendi ailesinden olan çocukları korumak adına, diğer çocukların yüksek sesle konuşmasını bile tehdit olarak algılayabilir ve yabancı çocukları korkutabilir.
Tüy dökümü için belirli bir zaman yoktur. Yıl boyu tüy dökebilirler. Haftada bir gün tüylerinin fırçalanması gerekir.
Tarihi
Belçika Kurdu 1800’lerin sonlarında Belçika’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Başlangıçta, sürü güden çoban köpekleri olarak yetiştirilen Laekenois ve Groenendael’ler kullanılmıştır. Daha sonra bu köpekler, zekaları ve üstün yetenekleri nedeniyle başka alanlarda işçi köpek olarak kullanılmaya başlandıkça Malinois türleri ortaya çıkmış ve günümüze kadar devam etmiştir. Malinois günümüzde en yaygın kullanılan polis köpeklerinden biridir.
[img=300x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2015/01/groenendealkurdu21-300x207.jpg[/img]
Genel Özellikleri
(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)
Boyu: 61-66 cm
Ağırlığı: 24-29 kg
Rengi: Kahverengi, kızıl yada koyu sarı gövdeli ve siyah maskeli. Groenendael türleri tamamen siyahta olabilir.
Tüy Yapısı: 3 farklı tür, 3 farklı tüy yapısına sahiptir. Malinois, kısa ve sert tüylüdür. Laekenois, uzun, orta sertlikte ve dalgalı tüylüdür. Groenendael, uzun ve yumuşak tüylüdür.
Eğitimi: Eğitime çok heveslidir ve eğitime çok çabuk cevap verir. Kolay eğitilir ve yeteneklerini sergilemekten hoşlanır.
Hastalık Yatkınlığı: Çok sık görülen bir hastalık yatkınlığı yoktur. Ancak nadiren genetik kalça çıkığı olabilir.
Yaşam Ömrü: 13-15 yıl


Bu konuyu yazdır

  BEAGLE KÖPEK IRKI
Yazar: vet.hekim.ahmet - 30-03-2018, Saat: 16:07 - Forum: BEAGLE - Yorum Yok

depositphotos_57105343-stock-photo-photo...le-dog.jpg
Beagle, Avrupa kökenli sevimli bir köpek ırkıdır. Oyunculuğu ve yaramazlığı ile herkese kendini sevdirebilen bu köpek ırkına kızmak çok zordur. Bakışları ile her zaman sahibini ikna etmeyi başaran haylaz köpeklerdir. Charlie Brown ve Snoopy çizgi filmi ile tanınan Snoop Dog karakteri bir Beagle’dır.
Beagle Özellikleri

 
Genel Görünümü
Gözleri büyük, koyu kahverengi veya ela olabilir. Kulakları büyük, sarkık ve yumuşaktır. Kuyruğu uzun ve hareket halindeyken yukarı doğru dik durur. Düz yapılı bir kuyruğu vardır, kıvrık olmaz. Tüyleri kısa ve yumuşaktır. Rengi, tamamen siyah veya tamamen beyaz dışında tüm renk ve desenlere izin verilir. Genellikle baş kısmı ve sırtında beyaz üzerinde parçalı desenler olur. Nadiren bacaklarında ve karın bölgesinde benekler görünür. Kuyruk ucu ve ayaklar genelde beyazdır.
Karakteri
Beagle inatçı bir karaktere sahiptir ve zor eğitilir. Ailesine ve çocuklara çok düşkün olmasına rağmen, temel itaat eğitimi bile güçlükle öğretilir. Bunun için çoğu zaman profesyonel eğitmenler kullanmak gerekir.
Beagle’larda uluma çok sık görülür. Sıkıldıkları zaman veya yalnız kaldıkları zaman genelde ulurlar. Burunları çok hassastır ve farklı kokulara karşı aşırı merak duyarlar.
Genel olarak Beagle karakteri, aktif, yaramaz, oyuncu ve başına buyruktur.
[img=300x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2015/01/beagle2-300x219.jpg[/img]
Bakımı
Beagle zor bir köpek olabilir. Ev eğitimi ve ev ortamına alışması uzun zaman alabilir. Ev içersinde havlaması ve ulumasını baskılamak zor olabilir. Bu durum komşular tarafından rahatsızlıkla karşılanır. Yalnızlıktan hoşlanmaz ve evde uzun süre yalnız kalmaya tahammül edemez. Tüm yiyeceklere karşı düşkündür ve iştahlı bir köpektir. Yiyeceklerini saklamak gibi bir içgüdüsel özelliği vardır. Yiyecekleri onlar için çok değerlidir. Bu nedenle çocuklara, onların yiyeceklerine dokunmaması konusunda bilgi vermek gerekir.
Burunları çok hassastır. Bu nedenle dışarıda gezinirken tasma kullanmalı veya onu sürekli izlemelisiniz. Bir Beagle’ın havayı koklayarak dikkatlice birşey aradığını ve aradığı şeyi bulana kadar uzaklaştığını görebilirsiniz.
Tüy bakımı kolaydır. Orta seviyede tüy döker. Haftalık olarak yada ayda birkaç kez fırçalanması yeterlidir.
Tarihi
Beagle kökeninin Avrupa olduğu bilinir ancak tam olarak hangi ülkede üretildiği bilinmemektedir. Tüm Avrupa tarihinde Beagle vardır. Bilinen en eski kayıtlar. MS 400’lü yıllara ait Yunan tarihi kayıtlarıdır. Popüler olarak ise 19. yüzyılda tüm Avrupa’da kullanılmaya başlanan Beagle, başlarda bir av köpeği olarak yetiştirildi, ancak 20. yüzyıldan itibaren küçük boyutları ve sevecen yapısı ile ev köpeği olarak yetiştirilmeye devam etti. Günümüzde de popüler bir şekilde ev köpeği olarak yetiştirilmeye devam etmektedir.
Beagle ırkını resmi olarak ilk kez 1884 yılında AKC federasyonu tanımıştır. 1916 yılında ise, İngiltere’de Milli Beagle Kulübü kurulmuştur.
Özet
(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)
BOYU: 33-40 cm
AĞIRLIĞI: 10-15 kg
RENGİ: Tamamen siyah veya tamamen beyaz dışında tüm renk ve desenlere izin verilir. Genellikle baş kısmı ve sırtında beyaz üzerinde parçalı desenler olur. Nadiren bacaklarında ve karın bölgesinde benekler görünür. Kuyruk ucu ve ayaklar genelde beyazdır.
TÜY YAPISI: Tüyleri kısa ve yumuşaktır. İlkbahar döneminde orta derecede tüy döker.
EĞİTİMİ: Zordur.
HASTALIK YATKINLIĞI: Katarakt ve çeşitli göz enfeksiyonlarına karşı hassastır.
YAŞAM ÖMRÜ: 12-15 yılBu konuyu yazdır

  ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ
Yazar: vet.hekim.ahmet - 30-03-2018, Saat: 16:00 - Forum: ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ / ALMAN KURDU - Yorum Yok

alman-kurdu5-375x276.jpg
   Alman Çoban Köpekleri (shepherd ‘lar) hem İşçi Köpekler hemde Çoban Köpeği türündedir. “Alman Kurdu” , “Shepherd” yada “Kurt Köpeği” olarak bilinir. Günümüzde tüm dünyada en çok polis köpeği olarak kullanılırlar. En zeki köpek türlerinden biridir. Eğitime çok hızlı cevap verirler ve eğitici olmasanız dahi sizi eğitime teşvik ederler. İki farklı türü bulunur. Eğitim ve iş amaçlı kullanılan türlerin tüyleri kısa ve arka bacakları daha uzun belleri düzdür. Şov amaçlı yetiştirilen türlerde ise tüyler daha uzun ve kalça çökük, arka bacaklar kısadır.
[img=300x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2014/11/is-kopegi1-300x263.jpg[/img]
Alman Çoban Köpeği / İş Köpeği

is-kopegi1-300x263.jpg[img=250x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2014/11/yarisma-kopegi1.jpg[/img]
Alman Çoban Köpeği / Yarışma Köpeği

yarisma-kopegi1.jpg
Alman Çoban Köpeği Özellikleri

Tüm dünyada en çok kullanılan köpek türüdür. Tüm dünyada izlenen Rin-Tin-Tin filminin bunun üzerinde etkisi olduğu düşünülür. Renkleri genelde kahverengidir, sırtları kafasından başlayıp kuyruk uçlarına kadar uzanan siyah bir örtüyle kaplıdır. Bu türün geçmişte asıl renginin gri, siyah ve beyaz olduğu konusunda bir söylenti vardır. Kahverengi – siyah rengini laboratuvar çalışmaları sonucu elde ettiği söylenir.
Genel Görünümü
Boyunları çok uzundur ve koşarken dengelerini sağlamak amacıyla kullanırlar. Kulakları dik ve büyüktür ancak bu türün yavruları eğik kulaklı olarak doğar, büyüdükçe dikleşir. Yavru köpeklerin kulakları korunmalıdır. Yavruların hassas kulaklarına çok fazla dokunulmamalı ve oynanmamalıdır. Zira eğik ve büyük olan kulakları eğer sertleşmez ise eğik olarak kalabilir. Bu türün bir diğer dikkat edilmesi gereken özelliği mideleridir. Mideleri ve sindirim sistemleri çok hassastır. Genelde çok uysal hayvanlardır ancak kalabalık ortamlarda sosyalleşmemiş olanlar saldırganlaşabilir. Bu türün üzerinde çok fazla genetik çalışma yapıldığı için kronik rahatsızlıkları çok fazladır.
Alman Çoban Köpekleri’nin Çalışma Alanları
Alman Çoban Köpekleri tüm dünyada birçok alanda işçi köpek olarak kullanılırlar. O kadar yetenekliler ki onları sadece bekçi köpeği yada ev köpeği olarak kullanmak aslında türlerine haksızlık olur. Çok iyi koku alabilmeleri sayesinde polis köpekleri olarak uyuşturucu bulma, silah arama, ceset bulma alanlarında. Kurtarma köpeği olarak enkaz altındaki insanları bulabilme, kayıp çocukları bulabilme özellikleri vardır. Asker köpeği olarak disiplinli bir eğitim alabilir, her türlü askeri eğitime uyum sağlarlar. Hatta bazı asker köpeklere paraşüt ile atlama eğitimi dahi verilebilir.
[img=300x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2014/11/yavru-alman-kurdu-300x189.jpg[/img]
Genel özellikleri
 • boyu: 57-63 cm

 • ağırlığı: 35-40 kg

 • rengi: yüzü kara, kahverengi üzerine siyah örtülü

 • tüy yapısı: kısa ve uzun iki türü vardır, düz, sert tüylü

 • eğitimi: çok kolay

 • hastalık yatkınlığı: en yaygın olarak kalça çıkığı, kulak yumuşaması, mide rahatsızlıkları

 • yaşam ömrü: ortalama 12 yıl

Bu konuyu yazdır

  ALASKA KURDU
Yazar: vet.hekim.ahmet - 30-03-2018, Saat: 15:50 - Forum: ALASKA KURDU - Yorum Yok

alaska-kurdu-150x1501-375x276.jpg
Alaska Malamutu olarak bilinen bu köpekler İşçi Köpeği türüdür. Kaslı ve iri vücutlu, güçlü ve uzun çeneli, dik ve kıvrık kuyruklu, uzun ve sert tüylü.  Alaska Kurdu “Husky” türü köpekler ile karıştırılır. Bu türün Husky ‘lerden farklı çok belirgin özellikleri
vardır. Daha iri ve daha ağırdır. Tüyleri daha uzun ve çift katlıdır. Gözleri genelde siyah nadiren kahverengidir. Husky ‘lerin gözleri ise genelde mavi yada Mavi – Kahverengi olarak çift renklidir.
Husky ‘ler şehir hayatına ve aile yapısına çok kolay uyum sağlayıp yaşayabilirler. Ancak Alaska Kurdu şehir hayatına ve hatta ev içerisine uyum sağlayamaz. Husky ve Alaska Kurdu arasındaki boyut farkını alttaki resimde görebilirsiniz. Tüm dünyada bilgisiz insanlar ve satıcıların ellerine geçen bu köpekler ticari bir ürün olarak görülür ve Husky olduğu iddia edilerek satılırlar. Bunun sonucunda ise maalesef yeni ortamlarına alışamayan Alaska Kurtları çok kısa bir hayat geçirirler. Kapalı ortamlarda yada sıcak ortamlarda yaşamak zorunda kalan Alaska Kurtları maalesef 1.5 – 2 yaşlarında kalp krizi geçirerek ölürler.
Alaska Kurdu soğuk iklim hayvanıdır ve sıcak iklime uyum sağlayamaz. Alaska’da ağır ve büyük kızakları çekebilen güçlü köpeklerdir. Vücut yapıları Husky ‘lerin aksine bir kurda daha çok benzer. Soğuk ortamlarda ve geniş alanlarda beslenmeleri halinde çok dayanıklı ve güçlü köpeklerdir. Yabani hayvanlara karşı çok korumacı ve kavgacıdırlar. Çift katlı tüy yapıları onları soğuktan korur. Bu tüy yapıları aynı zamanda su geçirmez. Bu sayede karlar üzerinde sorunsuz hareket edebilir, üşümez ve kuru ortama ihtiyaç duymazlar.

husky-ve-malamute-300x115.jpg
Alaska Kurtları aynı zamanda diğer tüm köpek türleri gibi sahiplerine oldukça sadıktır ve sahiplerini koruma içgüdüleri oldukça kuvvetlidir. Soğuk iklim ülkelerinde “Kızak Köpeği” görevlerini yerine getirirken aynı zamanda sürü olarak sahiplerini koruma görevi de üstlenirler. Sahiplerini Kutup Ayıları ve diğer dış tehditlere karşı yaşamları pahasına korurlar.
Genel özellikleri;
 • boyu: 60-68 cm

 • ağırlığı: 35-40 kg

 • rengi: yüzü temiz, gri ve beyaz renklerde, kurdu andıran desenlerde

 • tüy yapısı:  uzun, düz, sert tüylü

 • eğitimi: çok zor

 • hastalık yatkınlığı: şehir hayatında kalp krizi çok sık görülür

 • yaşam ömrü: soğuk ortamda; 15-18 yılBu konuyu yazdır

  TUVALET EĞİTİMİ HAKKINDA
Yazar: vet.hekim.ahmet - 30-03-2018, Saat: 15:42 - Forum: POMERANİAN TUVALET EĞİTİMİ - Yorum Yok

  Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir Ne yazık ki, hala ısrarla köpek dilini öğrenmeyi kabul etmiyor, bunun yerine önce onların bizi anlamasını istiyoruz. Genç-yavru köpeğin isteklerimize yanıt verebilmesi için onun dilinde konuşmamız gerektiği gerçeğini kabul etmeliyiz. Yani biraz köpek gibi düşünmeli, olaylara onların bakış açısından bakmayı denemeliyiz. Yavru köpekler meraklı, öğrenmeye açtır. Aptal köpek yoktur, hepsi de birbirinden zekidir. Bizden, yani bu dünyadaki tek dostundan bir şeyler öğrenmek, yaşadığı dünyayı tanımak için sabırsızlanan köpeklerdir. Şimdi biraz tuvalet terbiyesinden bahsedelim. Aslına bakarsanız bu konuda yazmak o kadar zor ki... Çünkü köpek sahibinin yaşam düzenine göre bu terbiyede birçok değişiklik yapılabilir. Yani bir metot kimi köpekte başarılı olurken, kimi köpeklerde de başarılı olmayabilir. Yine de olabildiğince, genel olarak bilinmesi gerekenleri sizlere iki bölüm halince anlatacağım. Umarım faydalı olur. Yavruyu 2 aylık civarında aldığınız zaman muhtemelen tuvalet terbiyesi olmayacaktır. Bu kadar küçük bir yavruyu geldiği gibi eğitime gönderemezsiniz, çünkü köpeğinizin aşıları bitmemiştir. Aşıları tamamlanmamış bir yavruyu dışarıyı çıkarmanız doğru değildir. Ayrıca genç yaşta uzun süre sizden ayrı kalması mutlak suretle dostunuzun psikolojisini bozacak, onda birtakım davranış bozukluklarına neden olacaktır. Bu nedenle tuvalet eğitimini beraber başarmak zorundasınız. Unutmamanız gereken ana kural yavruyu ne kadar izlerseniz o kadar çabuk öğreneceğidir. Köpeklerin alışkanlıkları olan canlılar olduğunu biliyoruz. Bu yüzden doğru alışkanlığı kazandırmak için uğraşmalısınız. Doğru zamanda ödül, doğru zamanda ceza, kimi zaman da görmemezlikten gelmek çözüme daha çabuk ulaşmamızı sağlayacaktır. Yavru ailesinin yanında tuvalet ihtiyacını nasıl gidereceğini tam olarak anlamalı, bir aşamayı başarıyla geçmeden, diğerine başlamamalıyız. Gazetede, gazete üzerine serilmiş toprakta, bahçede, kumda, sokakta vs.. nerede yapmasını istiyorsak, doğru zamanda orada olmalıyız. Bu sayede doğru alışkanlık gelişsin. Bu eğitim kimi zaman uzun sürebilir, yavru daha zor öğrenebilir.  Bunun birkaç nedeni vardır. Mesela; Tuvalet terbiyesi olmayan bir annenin yavruları, tuvalet terbiyeli bir annenin yavrularına nazaran daha zor öğrenirler, çevresinde her an kaka bulunan bir köpeğin öğrenmesi daha zordur, Yanlış yetiştiricilikte yavrunun uzun süre küçük bir kafeste kalması (doğu bloku ülkelerinden otobüsle getirilen yavrular gibi), yavrunun yattığı yere tuvalet yapmak zorunda kalması (petshoplarda camekanlar içindeki yavrular gibi) zor öğrenirler,sindirim ya da boşaltım sisteminde sorun olan köpekler gibi. Bir bahçeye ya da terasa sahip olmak bu eğitimde ciddi bir avantajdır. Yavrunuzun her durumda kullanabileceği en kestirme yolu bulun ve her defasında o yol üzerinden dışarı çıkın. Tuvalet yapacağına kesin eminseniz çıkmadan önce kapı önünde yaptıracağınız bir hareket, tuvaletinin geldiğini haber vermesi için bir işaret olabilir. Yani çıkmadan hemen önce "otur" demeniz yavrunuzun ilerleyen zamanlarda tuvaleti geldiğinde kapı önünde oturarak size haber vermesini sağlayabilir. Bunu hayal gücünüz dahilinde istediğiniz herhangi bir işaret olarak değiştirebilirsiniz. Mümkün olduğunca köpeğinizin ihtiyacını ev dışında gidermesi için çalışmanızı öneririm. Bir çoğunuzun yaşadığı ortak sorunlardan biri de, gazete üzerine tuvalet yapmayı öğrenen köpeğin dışarıya yapmayı kabul etmemesidir. Köpeğinizi saatlerce dolaştırmamıza rağmen o illa ki ihtiyacını eve gelince giderir. Bunun önüne geçebilmek için köpeğinizi en baştan dışarıya yönlendirmelisiniz. 2-3 aylık köpeklerin “mesane kapasitesi” vardır, yani sık sık boşaltım ihtiyacı duyacaklardır. Kural: Uyandıktan hemen sonra, Her yemek sonrasında, Oyunda sonra ve her şüphelendiğimiz de dışarıya –ihtiyaç gidermeye- çıkartmalıyız. Bu kadar sık dışarıya çıkartmaya üşenmeyin, aylarca uğraşmak zorunda kalmaktansa 1-3 hafta içinde bu çabayla tuvalet terbiyesi verebilirsiniz. Gece de en az bir kez daha köpeğinizi kontrol edin. Cezalandırmaya hiç ihtiyaç duymamak için önleminizi alın, çünkü ceza köpeği her zaman için olumsuz etkileyecek aynı zamanda sizin sinirlerinizin de bozulmasına neden olacaktır. Geceleri mutlak yavru kafesini kullanın, bu sayede hata yapma riskini minimuma indirebilirsiniz. Çünkü köpek kafesinin içinde çok çok sıkışmadığı sürece asla yapmayacak, size haber verecek, küçük havlamalar ya da tırmalamalar yaparak dikkat çekmek isteyecektir. İhtiyaç molasını oyuna çevirmeyin, köpeğinizi daha önce tuvaletini yaptığı yere götürün. İhtiyacını giderdikten sonra bir parça ödül maması ya da sevgi verin eve geri dönün. Yavru köpeğimizin tuvalet eğitiminde önemli noktalara değindik. Bu ikinci bölümde tuvalet eğitiminin nasıl verileceğine ilişkin ayrıntıları tamamlayıp, eğitimi esnasında karşımıza çıkabilecek ek problemler için alabileceğimiz önlemler üzerinde duralım. Yavru köpeğiniz uykudan kalktığında hemen kucağınıza alın, ihtiyacını gidermesi için dışarıda daha önceden götürdüğünüz yere götürün. Uyanık olduğu zamanlarda mutlaka gözlemleyin, böylece ne zaman ihtiyaç vaktinin geldiğini, gün içinde yemek yedikten, uykudan, oyundan ne kadar sonra köpeğinizin tuvalet ihtiyacı duyduğunu anlayabilirsiniz. Birkaç dakika bile gözden kaçırmanız onun hata yapmasına neden olabilir. İşiniz varsa kafesine koyun ki, hata yapmasın. Döndüğünüzde uyuyorsa rahatsız etmeyin, uyuyan köpekler rahatsız edilmekten hiç hoşlanmazlar. Uyandığında ilk iş olarak ihtiyacını gidermesi için dışarıya götürün. Her zaman kucakta olması gerekmiyor. Köpeğiniz doğru yere 8-10 kez tuvalet yaptıktan sonra artık çağırarak götürebilirsiniz. Kapı önünde oturma ya da belirlediğiniz başka bir işareti yaptırmayı unutmayın. Sistemi doğru uygularsanız göreceksiniz ki, birkaç gün içinde yavrunuz kapıya koşup oturacak hatta beklide havlayarak ya da benzeri sesler çıkartarak sizi haberdar edecektir. Yavrunuzun çağrısını duymaz, görmezseniz hata kaçınılmaz olacaktır, sizin görebileceğiniz ya da bekli de göremeyeceğiniz bir yere ihtiyacını yapacaktır. Eğer bir kaza oluşsa bu şanssızlıktır. Size düşen hemen bir koca su ve dezenfektan, amonyaksız temizlik malzemeleri ile orayı temizlemelisiniz. Petshop'larda benzeri spreyler bulabilirsiniz. Ceza ancak suç üstü yakalarsanız işe yarar, kesin bir "hayır" ve hemen doğru yere transfer yeterli olacaktır. Yavrunuzun burnunu pisliğine sürmek, gazeteyle poposuna vurmak gibi ilkel yöntemler kullanmayacağınızı biliyorsunuz. Bu tip saçma cezaların köpekler için anlaşılmaz ve aynı zamanda sağlıklı gelişim ve psikolojileri için zararlı olduğu ispat edilmiştir. Kimi yavrular, genç hatta yetişkin köpekler sevinçten kaçırabilirler. Burada ceza çok anlamsızdır, çünkü köpek sevindiği için cezalandırıldığını düşünecektir, aynı zamanda kafasının karışmasına neden oluruz. Bir bahçeye ya da terasa sahip olmak daha öncede dediğim gibi büyük avantaj sağlayacaktır. Bahçeniz mutlaka çit ile çevrili olmalı ve çitlere dokunmaktan kesinlikle men etmeliyiz. Bu şekilde çitlere saygı göstermesini sağlayabiliriz ve ileride çitlerin üzerinden atlayıp kaçmasını engelleyebiliriz. Köpeğinizin bahçede (terasta, balkonda) gezinmesi hiçbir zaman için birlikte oynamanızın yerini alamaz. Bu yüzden sadece ihtiyacı olan zamanlarda çıkmalı. Bahçe ya da terasta havlayan köpek komşularınızı rahatsız edecektir. Bunun önüne geçebilmek için her zaman kontrol altında tutulması gerekli. Bahçe avantajına sahip olmayanlar apartman bahçesinden veya yakınınızdaki çim alandan faydalanabileceğiniz anımsayın. Bunun için veteriner hekiminizin onayını almalısınız çünkü eksik aşılı yavrunun bağışıklık sistemi henüz çok zayıf olacaktır. Apartman bahçesindeyken, ev yakınındaki çim alandayken bile çevre güvenliğinden emin olmadıkça asla köpeğinizi tasmasız bırakmayın. Çevre güvenliğinden eminseniz, serbest bıraktığınızda elinizde mutlaka yavrunuzun en sevdiği ve asla "hayır" diyemediği oyuncağı veya maması olsun. Böylece çağırdığınız zaman koşa koşa yanınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. Yavru köpek eve geldiği andan itibaren tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz.Bu eğitim sizin düşündüğünüz gibi zor olan bir eğitim değil.Zaten kurallara bağlı olarak yavruya bakarsanız evinizin kirlenmesi gibi bir düşünceye de sahip olmayacaksınız. Köpeklerin doğal yaşamdan sahip oldukları iç güdü gereği bir inde yaşayan hayvan olduklarını söylemiş ve yavrunuzu eve getirmeden önce yavrunun kalması ve eğitimine yardımcı olması için yeterli boyutlarda bir kafes almanızı belirtmiştim.İşte tuvalet eğitimi için son derece önemli bir ayrıntı.Yavrunuz evin içinde dolaşmaktan ziyade kafes içinde kalacak ve sorumluluklarını öğrenecek ve belirli aşamalar dahilinde kafesinden çıkacak ve en sonunda kafes kapısı açık bırakılarak özgürlüğüne kavuşmuş olacak. Yine doğal davranış olarak yeni yavrunuz yemeğini yedikten,suyunu içtikten hemen sonra.uyandıktan sonra, ya da eğlenceli bir oyun esnasında tuvaletini yapmak isteyecektir ve bunu size yeri koklayarak, telaşlı bir biçimde daireler çizerek ya da oyunun ortasında birden durgunlaşarak belirtir.Bu anlarda hazırlıklı olmalı ve yavrunun tuvalet ihtiyacını gidermek istediğini anlamalısınız. Yavrunuzu her zaman aynı zamanda aynı miktarda,aynı yemeği veriniz.Bu hareketiniz onun vücut saatini öğrenmenize yardımcı olur.Köpek her zaman aynı miktarda ve aynı zamanda yediği için sindirim sistemi belli bir düzen içerisinde çalışacaktır.Eğitim süresi içerisinde, köpeğinizin yemek saati dışında başka bir yiyecek vermediğinizden emin olun.Çünkü alacağı her ek besin yavrunun sindirim sistemini çalıştıracak ve tuvalet eğitiminin başarısını ve süresini uzatacaktır. Tuvalet eğitimini sizin tercihinize ve evinizin yapısına göre iki şekilde uygulayabilirsiniz. Gazete Kağıdı Yöntemi Bu yöntem için gazete kağıtlarını kullanacağız.Gazete kağıtlarını yavrunun kaldığı kafesin bir köşesine seriniz. Yani kafesin bir bölümü yavrunun uyuması,oynaması,yemek yemesi gibi faaliyetler için, diğer köşesi de tuvalet ihtiyacı için kullanılacak.Yavru yine iç güdü gereği kaldığı yeri temiz tutma isteği içinde olacağı için tuvalet ihtiyacı için gazete kağıdına yönelecektir.Eğer gazete kağıdına tuvaletini yapar ise ve siz o an yanında iseniz onunla sakin ve ödüllendirici bir tonda konuşarak sevin, hatta bu anda ki yavru tam tuvaletini yaparken sizin seçeceğiniz bir kelimeyi sürekli tekrarlayınız.Örneğin "Tuvaletini yap" olabilir.Bu ve bunun gibi sözcükleri küçük yaştan itibaren kullanır iseniz ileride siz bu sözcükle izin verirsiniz ve köpeğiniz tuvaletini yapabilir.Bu da diğer köpek sahipleri tarafından çok hoş ve ilginç bulunabilir. Eğer köpek kaza ile gazete kağıdına değilde kafes içinde başka yere yaptı ise,gazete kağıdının en üste bulunan parçasını tuvaleti üzerine koyarak,kokunun gazete kağıdına sinmesini sağlayın ve bu kağıdı aldığınız yere tekrar koyun.Kaza ile kirlenmiş olan yeri ise mutlaka koku bırakmadan temizlemek zorundayız,yoksa yavru tekrar aynı yere tuvaletini yapabilir.Bunu önlemek için kaza yerini deterjan ile iyice temizleyip silmeliyiz.ardından eğer elinizde mevcut ise aşırıya kaçmadan biraz sirke kullanmakta fayda var çünkü sirke kokuyu nötralize edecektir.Amonyaklı bir temizleyiciyi ise kullanmayınız çünkü amonyak,sirkenin tam tersine, aynı yere tuvaletini yapmaya ikna edebilir. Diyelim ki,sabah kahvaltısını saat 07:00-08:00 yavruya sundunuz ve yemeğini bitirdikten hemen sonra onu dışarı çıkardınız yada yavru kafes içinde bulunan gazete kağıtlarına tuvaletini yaptı.Bu hareketinden dolayı onu överek kafesten çıkarıyoruz ve gözetiminiz altında yavruyu serbest bırakıyoruz bu süre saat 11:00 ila 11:30'a kadar olabilir.Siz öğle yemeğinizi hazırlarken yavruya koşması,oynaması ve bu yollar ile çevreyi tanıması için fırsat veriyoruz.Bu hareketimizi yavruyu bir kez daha dışarı çıkararak son veriyoruz ve tekrar kafese koyuyoruz. Saat 14:00 - 15:00 gösterdiğinde yavruya öğle yemeğini veriyoruz ve her zaman yaptığımız gibi yemeğin bitiminde kafesten çıkarıyor ve yavruyu serbest bırakıyoruz tabii gözetimimiz altında.Bu arada muhtemelen siz akşam yemeği için hazırlık yapıyor olacaksınız bu hazırlık anında yavruya mutfak içerisinde göz kulak olabilirsiniz. Saat akşam 18:00 gösterdiğinde ise ona son öğün olan akşam yemeğini sunacağız yine her zamanki gibi yemek bitiminde kafesten çıkaracak (Ya da tuvaletini gazete kağıdına yapmasını bekleyecek)dışarı götürerek tuvaletini yapmasını sağlayacağız ve tekrar oyuna başlayacağız ve saat 20:00 kadar.Bu saat itibari ile yavru akşam uykusu için tekrar kafese girecek. Saat 18:00'den sonra yemek ve saat 19:00'dan sonra ise kesinlikle su vermeyiniz.Bu davranışınız tuvalet eğitimini zora sokabilir.Çünkü alınan her besin yavrunun sindirim sistemini çalıştıracak ve bunun doğal sonucu yavru kendini rahatlatmak isteyecek. Siz yatmadan önce yavru uyandı ise son bir defa daha dışarı çıkartın ve kısa bir oyundan sonra onu tekrar geceyi geçirmesi için kafese koyun. Sabah uyandığınızda ise ki yavrunuz sizden önce uyanmış olacak,bunun için daha erken kalkmanızı öneririm.Yavruya kahvaltısını sunmadan dışarı çıkartacağız,belki kafesi kullanmak istemedi ve şu an kendini çok rahatsız hissediyor olabilir.Eğer bu süre içerisinde tuvaletini yapmadı ise (Büyük olasılıkla yapacaktır.) içeri alarak yavruya sizinle birlikte sabah kahvaltısını yapması için olanak tanıyoruz ve yine sabah 11:00 - 11:30 periyotuna dönüyoruz. Bu hareketlerimize değişiklik yapmadan yavru ev içinde serbest iken mutlaka gözlemleyerek iki hafta boyunca devam ediyoruz. Yavru bundan sonra tuvaletini yapmak için gazete kağıdına doğru yöneliyor (Ya da kapıya doğru )ise eğitimin yarısı sonuçlandı ve sizden övgüyü hakketti bile.Siz yine de küçük kazalar için hazırlıklı bulunun.Eğer yavru zamanında gazete kağıdına yönelmiyor ve kazalar sıkça yaşanıyor ise gazete kağıdını tekrar tuvaleti üstüne koyun koku gazete kağıdına sinsin ve yukarıdaki yöntem ile kirli yeri temizleyin. Yavru kafesin dışında bir oyun esnasında tuvalet ihtiyacı hisseder ise,acilen gazete kağıtlarının olduğu bölmeye götürün ve tuvaletini yapmayı sağlayın.Tuvaletini yaptıktan sonra onu dışarıya çıkarıp oyuna devam edin ki,kafeste kalarak kendini cezalı hissetmesin ve tuvaletini doğru yere yaptıktan sonra ödül aldığını anlasın. Tuvalet ve sosyalleşme eğitiminin diğer aşamalarına gelince kafesin kapağını sürekli açacağız ve yavru evde dolaşmaya başlayacak bu esnada yavruyu takip edin ve tuvaletini evin içerisine yapmasına izin vermeyin artık yavrunun davranışlarını biliyor ve ihtiyacı geldiği zaman yaptığı hareketlerin farkına varıyorsunuz yine hemen yavruyu alarak gazete kağıtları üstüne bırakınız.Eğer tuvaletini yapar ise bu yeri silmeniz gerektiğini unutmayın. Yavru tuvaleti için gazete kağıtlarına yöneliyor ise bravo eğitimi %80 tamamlandı.Tamamlanmayan bölüm için ise şöyle bir uygulama yapıyoruz. Gazete kağıtlarını kafesinden çıkararak yavaş yavaş köpeğinizin bundan sonra tuvaletini yapmasını istediğiniz yere götüreceğiz.Örneğin ilk anlarda kafesin yanına koyabilir ve ileriki günlerde mesafeyi açabilir ve sonunda istediğiniz yere yöneltebilirsiniz. Korkmayın yavru her zaman gazete kağıdına tuvaletini yapmayacak. İlerki günlerinde dışarıda toprağa, çimene tuvaletini yapacaktır.Bunu sağlayan ise yine iç güdüleridir. Köpekler dışarıda sizin fark edemediğiniz kokuları duyarlar.Köpeğiniz ile gezerken biranda köpeğiniz durur ve o bölgeyi derin derin koklamaya başlar belli ki başka bir köpek oraya tuvaletini yapmış.Sizin köpeğiniz de kendi varlığını göstermek ve bölgesini belirlemek için aynı yere tuvaletini yapacaktır.Aynı zamanda görsel bir işaret de bırakmak isteyecek ve bunu arka ayakları ile toprağı biraz kazarak yerine getirecektir.Köpeğiniz bu davranışı anladığı zaman artık eve değil sürekli dışarı tuvaletini yapmak isteyecektir. Gazete Kağıdı Kulnmanın Sakıncası: Bu eğitim yönteminde bir sorun ile karşılaşırız.Yavru köpeğimiz dışarı çıktığı ilk günler siz ne kadar tuvaletini yapması için onu dolaştırsanız da tuvaletini yapmayacaktır.Çünkü o hep evde tuvaletini yaptı ve gazete kağıdını kullandı ve şimdide eve gitmek istiyor.Bu davranışı yukarıda değindiğim gibi bazı köpekçe kuralları anlayınca son bulacak.Onun için köpeğinize kızmayın ve onu aptallıkla suçlamayın. Bahçe Yöntemi: Bu yöntem daha çok kolayca bahçeye çıkabilecek köpek sahipleri için uygun.Bugün çoğumuz apartmanlarda yaşıyoruz ve yavrunun tuvaletini yapması için onu her zaman katlardan indirip dışarı çıkartamayız. İster gazete kağıdı ister bahçe yöntemi olsun uyacağımız kurallar hep aynı.(Yukarıda saat olarak uygulama yapmış idik.) Yalnızca burada yapacağımız yavruyu gazete kağıtlarına değilde dışarıya götürmek.Yavru yemeğini yedeği zaman,uyandığı zaman onu dışarı çıkarıp oyuna başlayacağız bu arada tuvaletini yapacaktır bu esnada yukarıda değindiğim gibi övgü dolu bir ses tonu ve sözcükler ile yavruyu seveceğiz.Eğer yavru tuvaletini yaptıktan sonra hemen içeri girmeniz gerekiyor ise oyuna kısa süreli devam edin ve takibinde yavruyu içeri alın.Tuvaletini yaptıktan hemen sonra onu içeri alır iseniz kendini cezalı sanabilir. Dışarı çıkardığınız zaman yavru tuvaletini yapmaz ise ısrarcı olmayınız,onu içeri alarak 10-15 dakika sonra tekrar çıkarınız. Şimdi iki yöntem içinde son derece önemli olan kurallara bakalım. Yavruya tuvalet eğitiminden emin oluncaya kadar evde koşmasına izin vermeyin yada bu anlarda onu gözlemleyin.Geniş alan size yavruyu gözden kaçırma fırsatı verebilir.Eğer onun yanında olamayacak iseniz yavruyu kafesine koyun. Siz oda dışında iken yavru tuvaletini yanlış yere yapmış ise yavruyu cezalandırmayın ve bağırmayın.Sadece yeri temizleyin.Eğer onu tuvaletini yaparken görür iseniz "HAYIR" sözcüğünü kullanarak işaret parmağınız ile burnuna hafifçe vurunuz yada annesinin yaptığı gibi ensesinden tutarak yavaşça sallayın ve hemen gazete kağıtlarına ya da dışarı götürünüz. Doğruyu öğretmek için yavrunun burnunu tuvaletine sokmak veya gazete ile vurmak gibi davranışları sergilemeyin.Bu davranışlar sadece yavrunun korkmasını ve size duyduğu güven duygusunu kaybetmesine yol açar.Aynı zamanda korktuğu için altına kaçırabilir. Eğer yavru 1-5-10 dakika yada daha uzun süre önce tuvaletini yanlış yere yaptı ve siz onu şimdi görüyor iseniz.kesinlikle yavruya bağırmayın ve onu cezalandırmayın çünkü ne için ceza aldığını ve şu anki tutumunuzu anlamayacaktır.Köpekler övgüyü veya cezayı hareketi yaptığı anda hak ederler. Hareketi yaptıktan sonraki 5 saniye içinde bile ona kızmanız yada ödüllendirmemiz bir işe yaramaz.Bunun için yalnızca tuvaletini yapar iken gördüğünüz anda yavruyu yukarıdaki yöntem ile övün veya cezalandırın. Yanlışlıkla tuvaletini yaptığı yeri deterjan ile koku bırakmayacak düzeyde iyice temizleyiniz.Biraz sirke kullanmanız kokuyu nötralize edecektir.Amonyak ve amonyaklı temizleyiciler ise kullanmayınız. Her yemekten.uykudan sonra ya da her bir yada yarım saat içerisinde onu dışarı çıkartın yada gazete kağıtlarına tuvaletini yapması için izin verin. Evdeki başka bir birey size yavrunun tuvaletini yaptığını söylemeli.Böylece siz yavruya tuvalet için ısrar etmemiş olursunuz. Yavrunun tuvaletini yapması için bir komut seçin ve bu komutu rahat bir ses tonu ile yavru tuvaletini yaparken tekrarlayın. Ev içerisinde başka bir yerde gazete kağıtlarının yerde olmadığından emin olun.Bu onun kafasını karıştırır ve tuvaletini yapabilir. Yavruyu kafeste 3-4 saatten fazla tutmayın. Yatmadan önce mutlaka yavruya tuvaletini yapma fırsatı verin. Yavru uyandıktan sonra onu hemen dışarı çıkartın.(Bahçe eğitimi için.) DOĞRU Yavrunun ilk günlerinde kafes içerisinde ağlamasına ve havlamasına izin vermek. Düzenli ve şaşmaz yemek ve oyun saatleri düzenlemek. Yavrunun kafeste rahatsız edilmediğinden emin olmak. Kafeste tuvalet için gazete kağıdı kullanmak. Tuvalet eğitimi ile bir bireyin ilgilenmesi. YANLIŞ Dört saatten fazla kafes içerisinde kalmasına izin vermek. Çocukların yavruyu kafeste ve uykuda iken rahatsız etmesi. Kafeste köpeğin çiğneyebileceği türden yemek bırakılması. Yavruya saat 19:00 dan sonra su verilmesi. Yavruya saat 18:00 dan sonra yemek verilmesi. Yavrunun kafesten ağlıyor havlıyor diye çıkarılması. Tuvaletini yapması için kafesin tekstil ürünleri ile döşenmesi. Yemek saati dışında yemek verilmesi. Bu süre içerisinde yavrunun sık sık kontrol edilmesi aynı zamanda öğünlerin vaktinde yavruya sunulması gerekir ve bu işi siz ve aile üyelerinin yaptığı kadar kimse iyi yapamaz. Greendog Köpek Eğitim Merkezi Yavru ve Yetişkin Köpeklerde Her Yönüyle Tuvalet Eğitimi Metotları  Yetişkin Köpek Tuvalet Eğitimi, Köpeklerde Tuvalet Sorunu, Köpeklerde Dışarı Tuvalet eğitimi, Köpek Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar, Köpek Tuvalet Eğitimi, Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi, Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir, Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir, Köpek Dışarı Tuvalet eğitimi, Köpek Tuvalet Sorunu, Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir, Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer, Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır, Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir, Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır, Köpek Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer, Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar, Golden Retriever Tuvalet Eğitimi, Labrador Tuvalet Eğitimi, Rottweiler Tuvalet Eğitimi, Alman Kurdu Tuvalet Eğitimi, Köpek Tuvalet Eğitimi Fiyatları  Sözde Pozitif Köpek Eğitim Uzmanlarının Tuvalet Eğitimi Anlatımı Yavru köpeğin tuvalet alışkanlığını kazanması zaman alır. İki, üç aylık yavrudan tuvalet alışkanlığını kazanmasını kimse bekleyemez. Köpeğin tuvaletini nereye yapacağını öğrenmesi bazen altı aylık olana kadar, bazı ırklarda bundan da fazla sürebilir. Bazı kişiler İki, üç aylık yavruyu eve getirdikten sonra üç, beş günde tuvaletini öğrenmesini beklemektedirler. Bu imkansızdır. Köpeğin kasları güçlenmediğinden istese de tuvaletini tutamaz ve geldiği zaman yapmak zorundadır. Bebeklerin de yürümeye başladıktan sonra altları bezlenmektedir, onlarında tuvalet alışkanlığını kazanmaları için belli bir süreye ihtiyaçları vardır. Bana çok sayıda e-posta ile bu konuda soru gelmekte ve yeni yavru alanlar köpeğin tuvaletini öğrenemediğinden ve evdeki pislikten şikayetçi olmaktadırlar. Yavru büyütürken bu pisliğe katlanılması gerekmektedir. Eğer köpeğin tuvaletini öğrenene kadar geçecek olan üç, beş ay içinde bunlara dayanamayacaksanız yavru köpek almamalısınız. Yukarıdaki paragrafta yavru köpeklerin tuvalet eğitimi ve alışkanlığı ile ilgili yazılanlarda yanlışlıklar bulunmaktadır. 2 aylık yavru bir köpek 1 hafta içerisinde evde tuvaletini yapması için ona özel bir köşeye alıştırılabilir. Çiftliğimizi ziyaret ederek, tamamiyle ücretsiz olarak alacağınız 2 saatlik bir eğitim neticesinde minimum 2 aylıktan büyük yavru köpeğinizin tuvalet eğitimini verebilirsiniz.  Tuvalet eğitimine başlanmadan önce köpek sahibinin bilmesi ve daima göz önünde bulundurması gereken, köpek davranışlarını doğru olarak anlamak ve olayı köpeğin bakış açısından görmektir. Köpek doğru ve yanlışı sadece tehlikeyi ve emniyeti öğrendiği zaman algılayabilir. Bir yerde köpek için doğru yada yanlış yoktur. Köpek kendisi için tehlikeli olarak bildiği şeylerden kendini sakınır, emniyetli olarak gördüklerini ise uygular. Köpeğe verilen ödüller, pozitif pekiştirmeler ona emniyeti; pozitif cezalandırmalar, negatif pekiştirmeler sakınması gerekenleri öğretir.  Tuvalet eğitimi sırasında köpeğin tuvaletini yaptığı yer istenmeyen bir yer ise ve buraya tuvaletini yaparken yakalanmış ve cezalandırılmışsa bu yer onun için tehlikeli olarak algılanır. Bunun aksine tuvaletini yaptığı yer istenilen bir yer ise ve yaptığı anda ödüllendirilir ise veya hiçbir ceza görmezse burası da onun için emniyetli bir yer olarak algılanır. Bunun yanında cezayı ve ödülü veren sahibin köpeğin tuvaletini yaptığı an yanında ve ona görünür olması veya olmaması köpeğin, sahibinin yokluğunda veya varlığında durumu emniyetli veya tehlikeli olarak algılamasına da yol açar.  Bir kaç örnek vermek gerekirse köpek oda da tuvaletini yaparken yakalanıp cezalandırılırsa sahibinin yanında odaya tuvaletini yapmayı tehlikeli olarak algılayacaktır. Fakat sahibi oda da yokken yaparsa doğal olarak anında cezalandırılamayacağı için oda da sahibinin yokluğunda tuvaletini yapmayı emniyetli olarak algılayacak ve sahibinin yokluğunda tuvaletini yapmaya devam edecektir. Oda da sahibi varken gidip masanın altına veya koltuğun arkasına tuvaletini yaptığında ise sahibi tarafından görülmeyeceği için anında cezalandırılamayacak, bu durumda da köpek oda da sahibi olsa bile masa altına ve koltuk arkasına tuvaletini yapmayı emniyetli olarak algılayacak ve yapmaya devam edecektir. Köpeğin tuvaletini yapmasını istediğimiz yer evin dışında ise her tuvaletini yaptığında ödüllendirilmesi ve bu davranışının pekiştirilmesi köpeğin dışarısını emniyetli olarak algılamasına neden olacaktır. Tuvalet eğitiminde başarılı olmanın şartı köpeği devamlı gözetim altında tutmak ve tuvaletini yapacağı an anında müdahale etmektir.  Köpeğinizi tuvaletini yapmak için dışarı çıkardığınız zaman onunla oynamamanız, gezmeye başlamamanız gerekmektedir. Köpeğin çişini ve kakasını yapana kadar bekledikten ve yaptığı anda ödüllendirildikten sonra oyuna ve gezmeye başlamanız köpeğin yaptığı bu davranışın arkasından ödül, oyun ve gezinti geleceğini bilmesi, evin dışına yaptığı tuvaletinin pekiştirilmesine neden olacaktır. Eğer köpeği dışarı çıkardığınızda önce gezdirir ve oynar tuvaletini yaptıktan sonra da alıp eve götürürseniz, köpek dışarı tuvaletini yapmasını oyunun bittiği ve eve girilme zamanının geldiği olarak algılayacağından dışarıda yapılan bu davranış pozitif pekiştirilemiyecek, hatta negatif cezalandırmaya dönüşecek ve dolayısıyla her dışarı çıktığında tuvaletini yapmakta gecikecek belkide sizin bu süreyi beklemeyip köpeği içeri almanıza neden olacaktır. Yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı gibi köpeğe tuvalet eğitimi verilirken her eğitimde olduğu gibi istenen davranışlar ödüllendirilip pekiştirilecek ve istenmeyen davranışlarda daha yapılmadan önlenecek veya görmezlikten gelinecektir. Köpeğin tuvaletini istenilen yerde yaptığı zaman ödüllendirilmez ise bu tuvalet eğitimi olmaktan çıkıp köpeği kendi başına bırakmak olur. Eğitimde mutlaka ödüllendirme (pekiştirme) olmalıdır. Köpeğe vereceğiniz tuvalet eğitiminde uyulması ve uygulanması gereken bazı yöntemler ve araçlar vardır. Bunların başında kafes eğitimi gelmektedir. KAFES EĞİTİMİ Kafes yöntemi tuvalet eğitiminde en etkililerinden biridir. Kafesin boyu köpeğin ırkına göre büyüdüğü zaman bile içinde rahatça yatabileceği bir boyda olmalıdır.  Kafes ile tuvalet eğitiminde kafes köpeğe pozitif pekiştirme ile tanıtılmalı, köpeğin kafesi sevmesi sağlanmalı ve içine girmeye istekli hale getirilmelidir. Kafesin içine yumuşak bir bez, battaniye konulmalı ve köpeğin yatarken rahat etmesi sağlanmalıdır. Köpek ilk olarak kafesin yanına getirildiğinde kapısı açık bırakılmalı ve köpek kesinlikle içeri sahibi tarafından konulmamalıdır.  Köpeğin sevdiği bir oyuncak köpeğe gösterilmeli ve sonrada bu oyuncak kafesten içeri atılarak köpeğin girip alması beklenmelidir. Köpek kafesten ürkebilir ve girmeyebilir. Bu durumda oyuncak sadece kafesin hemen kapısı önüne atılmalı ve oradan köpeğin alması beklenilmelidir. Daha sonra oyuncak yavaş yavaş daha içerilere atılıp köpeğin almasına olanak tanınmalıdır. Köpek oyuncağı almak için kafesin içine girmeye başladığı zaman köpeğin alışmış olduğu cesaretlendirici sözler söylenmeli, el içeri sokulup köpek sevilmelidir bu esnada köpek içeri girdiği zaman içeri atılacak ödül mamaları ile köpeğin içeri girmesi pekiştirilmelidir. Kafesin kapısı kesinlikle köpeğin üstüne kapatılmamalı ve bu işlemler köpek devamlı olarak kendi isteği ile kafesin içine girip çıkarak oynamaya devam edene kadar devam edilmelidir. Köpeğin mama vakti geldiğinde köpek gene bir oyuncak atılarak kafesin içerisine gönderilmeli arkasından mama tası kafesin içerisine, kapının yanına konmalı ve köpeğin kafes içindeyken mamasını yemesi sağlanmalıdır. Yemeğini bitiren köpek çağrılmalı ve dışarı çıktığında tuvaletini yapacağı yere götürülmelidir. Köpeğin yemeğini yedikten sonra içeride kalmasına ve buraya tuvaletini yapmasına kesinlikle müsaade edilmemelidir.  Bu şekilde köpek kafesi iyice tanıdıktan ve alıştıktan sonra kapısı köpek içeride iken kapatılabilir. Kafesin kapısı kapatılırken köpeğin gene içeri kendinin girmesi sağlanmalı ve yanında oyuncağının bulunması gerekmektedir. Köpeğin kapısı kapalı kafeste ilk defalar fazla kalmasına müsaade edilmemelidir. Sahibi kafesin yanında bulunmalı ve 3-5 dakika sonra kapıyı açmalıdır. Köpek dışarı çıkarsa bir müddet dışarıda oynayıp sonra tekrar köpeğin içeri girmesi sağlanmalı ve kapı tekrar kapanmalıdır. Bu işlemlere sık sık devam edilmeli ve köpeğin içeride kalma süresi yavaş yavaş arttırılmalıdır. Köpeği kafesin kapısı kapalı iken içeride kalmaya alıştırırken sahibi kafesin yanından ayrılmamalıdır. Köpeğin yaşı ne kadar küçükse, kafeste kalma süresi de ona göre az olmalıdır. Eğer 2 aylık kadar bir köpeğiniz varsa en fazla yarım saat kafeste bırakabilir ve zamanla bir saate kadar çıkarabilirsiniz. Önceleri her yarım saatte bir köpek dışarı çıkarılmalı ve tuvaletini yapmasına, oynamasına izin verilmelidir. Kafes gün içerisinde sahibinin devamlı görebileceği evin uygun bir yerinde olmalıdır. Örneğin mutfağa veya sık oturduğunuz bir odaya konabilir. Mutfak ve bu gibi bir odaya gün içinde sıklıkla gireceğiniz için köpeği kafes içinde izlemek rahat olacaktır. Kafesin geceleri sahibinin yattığı odaya alınması faydalıdır. Kafes içinde kalma sürelerine gecede uyulmalıdır. Fakat geceleri süreler daha uzun tutulabilir. Sabaha karşı erken uyanan köpek kafeste izlenmeli ufak seslerle mızmızlanmaya başladığı zaman kafesin yanına gidilmeli fakat hemen kapısı açılmamalıdır. Bir süre beklenmeli köpeğin sesini kestiği an kafes dışına alınmalıdır. İleride her ağladığı zaman kafesten alındığının farkına varan köpek bunu kafesten çıkmak için kullanabilir ve dışarı çıkmak istediğinde devamlı kafes içinde bağırabilir.  Yavru köpek kafesine alışıp kendi kendine girip çıkmaya başladıktan sonra kafesin kapısı artık kapanmayıp kafesin etrafı çevrilerek kafes de içinde olmak şartı ile köpeğe bir alan bırakılmalıdır. Bu alan içerisine de kafese en uzak olan yere gazete kağıdı konmalı, kafese yakın yere ise köpeğin mama ve su kabı konmalıdır. Köpek bir müddet sonra gazete kağıdına kaka ve çişini yaparken kafesi sadece yatmak için kullanmaya başlayacaktır. Bu yöntem özellikle köpeği fazla izleyemeyenler için daha iyi bir yol olacaktır. Eğer kafesi çevreleyecek çit gibi bir şey bulmazsanız evdeki küçük bir odayı da kullanabilirsiniz. Bu odaya yukarıda tarif ettiğim gibi kafesi yere sereceğiniz gazeteden uzak bir yere koymanız gerekir ki yavru yattığı yer ile tuvaletin yapılacağı yeri ayırt edebilsin. Oda da yerlerde halı, kilim gibi herhangi bir şey olmamalıdır. Köpekler genelde tuvaletini yumuşak bir yere yapmak ihtiyacındadırlar. Onun için yerde gazeteden başka bir şey olmazsa gidip onun üzerine yapmak isteyecektir. Yurt dışında evcil hayvan mağazalarında bu iş için çimlendirilmiş topraklar satılmaktadır. Bu çim tuvalet eğitimi için daha elverişlidir. Eğer imkanınız varsa sizde bulacağınız uygun bir kaba çim ekip kullanabilirsiniz. KAFES ANNE YANINDAN AYRILMIŞ 2 AYLIK KÖPEKLER İÇİN UYGUNDUR. BAZI KÖPEK SAHİPLERİ 2 - 3 YAŞINDA DAHİ EVE TUVALETİNİ YAPAN KÖPEKLERİ KAFESE KOYARAK TUVALETİNİ TUTMASINI ÖĞRENECEĞİNİ SANMAKTADIR. BU KÖPEKLERİN BAŞKA SORUNLARI VARDIR. KAFES KÖPEKLERE TUVALET EĞİTİMİ VEREN SİHİRLİ BİR ARAÇ DEĞİLDİR. EĞER KAFESİN NASIL KULLANILACAĞINI ANLAMAMIŞSANIZ KULLANMAYINIZ. KÖPEĞİNİZİN DAHA DA KÖTÜ DURUMA GELMESİNE NEDEN OLURSUNUZ. EVDE GÜN BOYUNCA YALNIZ KALAN KÖPEKLER İÇİN KAFES KULLANMAYINIZ. KAFES İLE TUVALET EĞİTİMİ SAHİBİ GÜN BOYUNCA BAŞINDA DURAN KÖPEKLER İÇİN UYGUNDUR. KAFES EĞİTİMİNE ALTERNATİFLER Kafesin mümkün olmadığı zamanlar başka alternatif metotlar da uygulanabilir. Bu durumda köpeğe kafes gibi içinde bulunduğu sürece rahat edeceği, içinde bulunmaktan hoşlanacağı kısıtlı bir alan hazırlanır. Bu kısıtlı alan kafes eğitiminde olduğu gibi bir işlev görecektir. Bu alanı evde yaratmak bir yerde sizin yaratıcılığınıza da kalmıştır. Örneğin evde bulunan ve köpeğin üzerinden atlayıp geçemeyeceği büyüklükteki bavul ve çantalarla bu kısıtlı alanı yaratabilirsiniz. Köpeğin rahatça yatıp kalkabileceği, dönebileceği bir alan bırakacak şekilde bavulları duvarın kenarına bir dörtgen olacak şekilde yerleştirin. Altına aynı kafeste yaptığınız gibi rahat bir şeyler hazırlayın. Bu alanın bir köşesini sanki kapı gibi aralık bırakın. Bütün bu hazırlıklardan sonra uygulayacağınız işlemler yukarıda kafes metodunda anlattığımın aynısı olacaktır sadece kafes yerine bu hazırladığınız yeri kullanacaksınız. Ben bahçede bakacağım bir köpeğime tuvalet eğitimini evin giriş holünde odunlarla hazırladığım ve önüne de kontrplak bir plakadan kapı koyduğum bir alanda vermiştim.  Kafes eğitiminde bebekler(insanlar) için olan parkları da kullanabilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken parkın parmaklık aralarının fazla geniş olup köpeğin çıkmak için boynunu bu parmaklıklara kıstırmamasıdır. Ayrıca bu park ahşap ise ağacı kemirmemesi ne de dikkat edilmelidir. Bebek parklarının yapısında köpekler için yapılmış büyük üstü açık tel kafeslerde vardır bunları da kullanmak başka bir seçenek olabilir. Bunlardan hiç birini yapmanız mümkün değilse mutfak veya banyo gibi bir yeri de kafes niyetine kullanabilirsiniz. Bu iş için mutfak en uygunların dan biridir. Mutfağın veya banyonun bir kısmına yukarıda anlattığım gibi köpeğin rahatça yatacağı yumuşak bir yer hazırlayın bu yer mutfak veya banyonun bir köşesinde az gidilen bir yerde olursa ve önü de bir dolap veya yukarıda anlattığım gibi bir çanta vs. ile köpeğin geçmemesi için kapatıla bilirse daha iyi olur. Köpek bu alanlara yukarıda kafes metodunda anlatıldığı şekilde alıştırılmalıdır. Bu gibi yerlerde köpeğin yattığı yere yakın bir gazete açılarak serilirse ve köpek tuvaletini yapacağı zaman alınıp bu gazetenin üzerine konulursa kısa zamanda tuvaletini buraya yapmasını öğrenir. Gazete köpeğin yattığı yere çok yakın olmamalı, bu nedenle tuvaletini yattığı yere yapıyormuş gibi algılamamalıdır. Köpek kafeste veya sonradan hazırlanmış bu tür alanlarda geçirdiği süre içinde kendini oyalayabilmesi ve bu yerlere kendi isteğiyle, hoşlandığı için girmelidir. Bunu sağlamak da sizin sabrınız ve pozitif pekiştirme ile olabilir. CEZALANDIRMA Ceza istenmeyen davranışı yok etmez. İstenmeyen davranışı; ödülün kaldırılması veya söndürme (extinction) dediğimiz davranışın pekiştirilmemesi sonucu yavaş yavaş unutulması ve yapılmaması yok eder. Ceza istenmeyen bir davranış için uygulandığı zaman geçici bir süre için o davranışı durdurur fakat uzun süreli bir etkisi yoktur. Köpek kısa sürede cezayı verenin yanında cezalandırıldığı davranışı yapmamayı öğrenip cezayı verenin yokluğunda aynı davranışı yapmaya devam etmeyi öğrenecektir. Tuvalet eğitiminde köpeğin evde yalnız olduğu zamanda tuvaletini yapmamasını istediğimizden ceza bu durumda eğitime bir yarar getirmeyecektir. Sahibi köpeği eğitirken mümkün olduğu kadar köpeğine iyi adam olarak görünmelidir. Cezanın uygulanması bunu engelleyecektir. Tuvalet eğitiminde köpeğin tuvaletini istenilen yerlere yaptığı zaman yeteri kadar ödüllendirip bu davranışı pekiştirilerek, davranış bu alanlarda güçlendirildikten sonra ev içinde yasaklı yerde tam zamanında yakalanan köpek tuvaletini yapmadan engellenmelidir. Bu köpeğe ceza vererek yapılmamalıdır. Yani köpeğinize vurmayın, bağırmayın, azarlamayın sadece köpeğinizi eğer istemediğiniz bir yerde tuvaletini yapmaya teşebbüs ederken gördüyseniz onu korkutmadan el çırparak veya köpeğin dikkatini çekecek bir ses çıkararak engellemeye çalışın eğer bunu başarmışsanız ve köpek tuvaletini yapmayı bırakmışsa hemen köpeği bu yerden alarak tuvaletini yapması gereke yere götürünüz ve orada yaptığı zaman sevip ödüllendirin. Köpek tuvaletini yapmadan tam yaparken engellenmelidir. Bu zamanlamaya çok dikkat edilmelidir. Tuvaletini yapacak köpek eğilerek, biraz da bacaklarını açarak pozisyon alır, tam bu pozisyonda daha tuvaletini yapmamışken engelleye bilirseniz başarılı olursunuz. Köpek tuvaletini yapmaya başladıktan sonra yapacaklarınız etkili olmaz bundan sonra köpeğe müdahale etmek gereksizdir. TUVALET EĞİTİMİNDE CLICKER KULLANMAK Cliker yüklenmiş bir köpeği clikerı kullanarak istediğiniz davranışlarını pekiştirebilir, işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Köpek dışarıda istenilen yere çiş veya kakasını yaparken bittiği an clikera basıp ardından yiyeceği verilerek davranışı pekiştirilir. Ev içinde eğer kafes kullanılıyorsa köpeğin kafese alıştırılma aşamasında cliker yararlı olacaktır. Yukarıda anlatıldığı gibi köpeği kafesin içine girmesi için zorlamayın kafesin içerisine atılacak bir oyuncağı takip eden köpek kafesin içine girdiği an clikera basın clikerın sesini duyan köpek yiyeceği bekleyeceğinden arkasından elinizi kafese uzatarak yiyeceğini verin. Bu işlemi defalarca yaptıktan sonra köpek yiyecek almak için kafesin içine kendide girip çıkmaya başlayacaktır her girişinde clikera basıp yiyeceği verilmelidir. Köpek davranışı yeteri kadar uygulayıp otomatikleştikten sonra artık buna bir cue "yerine" ekleyebilirsiniz. Köpek içeri girmek için kafese doğru giderken tam kafesin önüne geldiği zaman "yerine" denilip içeri girdiği an clikera basılıp yiyeceği verilmelidir. Bu işlemlerde yeteri kadar tekrar edilirse köpek kafesin yanındayken "yerine" denildiği zaman içeri girdiği görülür. Bu durumda da köpek içeri girdiğinde clikera basıp yiyeceği verin. Köpek yiyeceği almak için clik sesinden sonra kafesten çıkmak isteyecek, sizin elinizi arayacaktır. Buna davranış iyice yer edene kadar devam edin. Daha sonra içeride kalış süresini uzatmak için "yerine" dedikten ve köpek içeri girdikten sonra clikera hemen basmayıp 3-5 saniye bekleyin köpekte içeride davranışın bitmesi için clik sesini bekleyecektir. Clikera bastıktan sonra tekrar yiyeceği vererek bu şekilde yaptıklarınıza devam edin ve giderek clickera basma süresini yavaş yavaş uzatın. Sahibi sabah işe gidip akşam eve gelen ve gün boyunca evde yalnız kalan bir yavru köpeğe tuvalet eğitimi vermek oldukça güçtür. Hatta bazı durumlarda imkansızdır. Böyle yavruların eğitimleri güçleşir ve çok uzun zaman alır. Devamlı gözetim altında bulundurulmayan yavrulara tuvalet eğitimi verilmesi yukarıda anlatıldığı gibi köpeğin yanlış yerlere tuvaletini yapması engellenemeyeceğinden zordur. 
 SABAH İŞE GİDİP AKŞAM GELİYORSANIZ, KÖPEK İLE EVDE İLGİLENECEK BİRİSİ YOKSA KÖPEĞİNİZİN TUVALET ALIŞKANLIĞINI KAZANMASI UZUN SÜRECEK BELKİDE HİÇ OLMAYACAKTIR. SİZ DE BOŞ YERE EĞİTMEN EĞİTMEN DOLAŞARAK DERDİNİZE ÇARE ARAYACAK VE BULAMAYACAKSINIZ.

Bu konuyu yazdır

  Pomeranian Boo traşı Hakkında
Yazar: vet.hekim.ahmet - 30-03-2018, Saat: 14:44 - Forum: POMERANİAN TRAŞI HAKKINDA - Yorum Yok

tras.png

Pomeranian ırkının tıraş stili ve tıraşı hakkında bilinmesi gerekenler
Pomeranian bazen tilkiyi bazen oyuncak ayıyı andıran yüzüyle; gösterişli, akıllı bir yoldaş, sevimli bir oyuncu olarak bilinen, oyuncak köpek grubuna ait bir ırktır.

Bu şirin ırkın diğer tanınabilir özelliği ise kürkünde yer alan pelüş katmanıdır. Pomeranian’ın düz kaba dokulu kürkünün üst katmanını destekleyen, kalın, yumuşak alt astar tarzındaki katmanıyla birlikte kürkü çift katlı yapıdadır. Minimal ve hassas tıraşlarla kürkün doğal olarak büyümesine izin verildiğinde, bu küçük sevimlinin kürkü Pomeranian cinsinin ticari markası olan kabarık görünümünü sağlayarak, olması gereken halini koruyacaktır.

Pomeranian sahipleri için şanslı diyebilirsiniz çünkü bu ırk; uzun tüylü iken başka, üst katman tüyleri tıraş edildikten sonraki Boo görünümüyle bambaşka bir köpeğe dönüşürler.


Pom'un tıraş stilini belirleyin

Aslan tipi tıraş seçimi
Bu tip tıraşta köpeğiniz küçük bir aslanı andıracaktır. Omuzlar, yüz ve göğüste kalın bir kürk bırakılırken vücudun diğer kısımlarında makasla deriye yakın yapılan tıraş ve onu tamamlayan ucu yine fazlaca tüy bırakılmış bir kuyruk.

• Kürkte kıtıklaşmanın, düğümlenmenin önlenmesi için yeleli bırakılan göğsü ve baş çevresinin düzenli olarak fırçalanması gerekir.

• Deriye çok yakın tıraş edilirse; cilt üzerinde yaralara, kıl dönmelerine ve güneş yanıklarına sebebiyet vereceğinden dikkatli tıraş edilmesi unutulmamalıdır.
[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-t%C4%B1ra%C5%9F1-louloupet.gif[/img]

Yavru köpek kesimi tıraş
Pomeranian’ın yavru tıraşı kesimine oyuncak ayı kesimi denir. Kürk üzerindeki tüm tüyler yüz ve bacaklar yuvarlak ve kalan tüylerin yüksekliği 4-7 cm arasında olacak şekilde kesilir. Bu pelüş oyuncak ayı görünümüne benzer bir görüntü verir ki, Boo denilen anlatıma uyar.
[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-t%C4%B1ra%C5%9F2-louloupet.gif[/img]

Pomeranian’da makine tıraşı
Köpeğin kürkü matlaştığında ya da tüyler taranamayacak kadar kıtıklaşıp, düğümlendiğinde makine tıraşı gerekecektir. Zaten kürkü pom’u düzenli olarak fırçalamanıza ve taramanıza olanak vermiyorsa, kaçınılmaz son budur. Bundaki dezavantaj; kürkü oluşturan, özellikle alt katman tüylerin, büyürken yeniden eski halini alamayacak olmasıdır.

Pomeranian’ların iki günde bir fırçalanması ve taranması hep önerilir.
[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-t%C4%B1ra%C5%9F3-louloupet.gif[/img]

Pomeranian’larda show görünüm için tıraş
Resimde gösterilen hali bu ırkın kayıtlı olduğu ve Dünyadaki tüm cins köpek birliklerince kabul görmüş ve standartlaştırılmıştır. Bunda amaç hayvanın doğal kürk yapısını sergilemesi içindir ki minimal şekillendirmelere izin verilir. Tıraşı hafif makas dokunuşlarıyla gerçekleştirilir.
[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-t%C4%B1ra%C5%9F4-louloupet.gif[/img]

Pomeranian’ın kürkünün kırpılması, şekillendirilmesi

Kuaförden önce köpeğe egzersiz yaptırın
Kesimden önce köpeğinize egzersiz yaptırmak, bakımı ve tıraşı esnasında köpeğinizin etkinliğini en aza indirebilir ve bu da daha güvenlidir. Ayrıca, daha uzun süre oturmaya istekli olabilir, böylece tıraşın tamamlanmasına daha fazla zaman tanır.

tras2.png

tras3.png[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-k%C4%B1rpma1-louloupet.gif[/img]


Bu konuyu yazdır

  TOY POODLE
Yazar: vet.hekim.ahmet - 29-03-2018, Saat: 15:49 - Forum: POODLE - Yorum Yok

resim144.jpg
Kökeni


Poodle ırkı Batı Avrupa'da yaklaşık 400 yıldan bu yana bilinmektedir. Avrupa ülkelerinden kesin olarak hangisinden köken aldığı tam olarak bilinmese de, günümüzde Fransa'dan köken aldığı kabul edilmiş, hatta Fransa'nın resmi köpek ırkı olarak kayıtlara geçmiştir. Ataları Fransanın hemen hemen nesli tükenmiş su köpeği olan Barbet ırkı ve Belçika su tazısıdır. "Poodle" ismi muhtemelen Almanca "suda oynayan" anlamına gelen "pudel" kelimesinden gelmektedir. Poodle geçmişte av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Fransızlar ise daha sonra ırkın zekası, öğrenme kapasitesi ve showlarda kullanılması üzerine yoğunlaşarak poodle'ın bir sirk köpeği haline gelmesini sağlamıştır. Ülkedeki yüksek popülaritesi nedeniyle ırkın "Fransız poodle" olarak anılmasına yol açmıştır, ancak Fransa'da poodle "Canishe" olarak adlandırılır. Toy ve Minyatür Poodle ırkları, Standart Poodle ırkından boyutlarına göre seçici yetiştirilme yapılması ile elde edilmiştir. Üç boyut tek ırk olarak kabul edilir ve boyut dışında hepsi için aynı kriterler geçerlidir. Günümüzde poodle daha çok pet veya show köpeği olarak yetiştirilmektedir.
TOY POODLE
En çok tercih edilen evcil köpeklerden biri olan Toy Poodle köpek cinsleri birçok özellikleri sayesinde diğer köpekler ve insanlar ile muhteşem dostluklar kurabilmektedirler. Ev ve apartman tipi yapılarda beslenen ve oldukça sevimli bir yapıya sahip olan Toy poodle köpek cinsleri, bu sayede bulundukları ortamlarda çocukların iyi vakit geçirebilmesi açısından da önemli rol üstlenmektedirler.
TOY POODLE KÖPEK CİNSLERİ ÖZELLİKLERİ İSE ŞUNLARDIR;
OLDUKÇA ŞIK BİR GÖRÜNÜME SAHİPTİRLER
Toy poodle köpek cinslerinin başlıca özelliklerinden biri oldukça şık bir görünüme sahip olmalarıdır. Bu sayede çokça tercih edilen Toy poodle köpek cinsleri bu bakımdan çocukların en iyi arkadaşı niteliğine sahiptirler.
UZUN VE DAR AĞIZ YAPISINA SAHİPTİRLER
Toy poodle köpek cinslerinin belirgin özelliklerinden biri de, diğer evcil köpekler oranla uzun ve dar bir ağız yapısına sahip olmalarıdır. Ayrıca sırt bölgesi düz biçimde ve uzun bir kuyruk yapısına da sahip olan bu köpek cinsleri bu sayede oldukça havalı bir görünüm sergilemektedirler.
OLDUKÇA ZEKİDİRLER
Toy poodle köpek cinslerinin başlıca özelliklerinden biri de, oldukça zeki olmalarıdır. Bu sayede kolay bir şekilde eğitilebilmektedirler. Zeki olmaları sayesinde ayrıca daha kolay bir biçimde sosyalleşebilen Toy poodle köpek cinsleri, bu sayede ev veya apartman ortamında oldukça kolay bir biçimde ortama adapte olmaktadırlar.
EĞİTİMDEN ZEVK ALIRLAR
Toy poodle köpek cinslerinin belirgin özelliklerinden biri de, birçok evcil köpek türlerinden farklı olarak eğitimden oldukça keyif almalarıdır. Bu sayede eğitmencisini yormayan Toy poodle köpek cinsleri kısa süreçli bir eğitimin ardından muhteşem özelliklere sahip olmaktadırlar.
TOY POODLE KÖPEK CİNSLERİ KARAKTERİST YAPISI NASILDIR?

 • Toy poodle köpek cinsleri oldukça hassas bir yapıya sahiptirler.

 • Zeki olmalarının yanı sıra, oldukça canlıdırlar.

 • Oyun sever yapıya sahip olmaları sayesinde çocuklar ile oyun oynamaktan oldukça hoşlanmaktadırlar.

 • Aynı zamanda özellikle de iyi bir eğitim sürecinden geçirilmesi durumunda sahibine karşı oldukça itaatkar olmaktadırlar.

 • Toy poodle köpek cinslerinin karakterist özelliklerinden biri de, birçok evcil köpek cinslerinden farklı olarak daha az düzeyde havlama eğilimi göstermeleridir. Bu sayede insanların rahatsızlık duymaması söz konusu olmaktadır.
TOY POODLE KÖPEK CİNSLERİ BAKIMI NASIL YAPILMAKTADIR?

Diğer evcil köpek cinslerinden farklı olarak profesyonel anlamda bakımı yapılması gereken Toy poodle köpek cinsleri daha çok kafa, bacak ve kol bölgesinde uzun tüylere sahip olması nedeniyle her 5 veya 6 haftada bir bu bölgelerin uzman bir birey tarafından tıraş edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda, toy poodle köpek cinsleri derisi tahriş olması söz konusu olabilmektedir.

En çok beslenen evcil köpek cinslerinden biri olan Toy poodle köpek cinsleri, kısa bir eğitim süresinden sonrasında gerek sahibine ve gerekse de aynı ortam içerisinde yer alan diğer aile fertlerine karşı son derece uyumlu ve itaatkar bir karakterist yapısı kazanmaktadır.
 

Bu konuyu yazdır

  POMARANİAN BOO NASIL BESLENMELİ
Yazar: vet.hekim.ahmet - 29-03-2018, Saat: 15:37 - Forum: POMERANİAN BESLENME - Yorum Yok

pomeranian-boo-hakk%C4%B1nda-olduk%C3%A7...kler-8.jpg
Pomeranian Boo ırkı köpekleri hareketli, enerjik, zeki ve çok sevimlilerdir. Oldukça eğlenceli, neşeli bir görüntüleri vardır. Uzun pamuksu tüyleri vardır. Genel olarak mavi türü boyutları küçük olmasına rağmen cesur ve yüksek özgüvene sahiptirler. Sahibine karşı sadık ve korumacı davranışlar sergileyebilir. Kendini olduğundan daha büyük zannetmesi nedeniyle kendinden daha büyük köpeklere saldırma eğilimi içerisinde olabilmektedirler. İnatçı ve başına buyruk davranışlar sergilerler. Bazen de yemek seçerler. Ancak yavru köpeğinizin gelişim ilk 1 yıl çok önem taşımaktadır. Bu süre zarfında köpeğinizin diş sağlığı ve gelişimi, kemiklerinin sağlıklı bir şekilde güçlenmesi, vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması ve parlak gözlerinin sağlıklı, tüylerinin ışıltılı olması için programlı ve düzgün beslenmeye ihtiyacı vardır. Büyüme ve gelişme dönemlerinde yavru köpeğiniz, yetişkin bir köpekten daha çok kalori alabilmektedir. Bazı durumlarda ihtiyaç duydukları kalori miktarı yetişkin bir köpeğin 3 katına çıkabilmektedir. Aldıkları besin miktarı ise iki katına çıkabilmektedir. Kalori ihtiyaçları git gide azalmaya başlar. Yavru köpeklerin gelişim döneminde beslenme konusunda aşırıya kaçınılmaması ileri dönemlerde uzun ve sağlıklı bir yaşam için temel oluşturmaktadır. İdeal vücut ölçülerini koruyabilmesi için verilen besin miktarına dikkat etmelisiniz. Kilosunu gözlemleyin. Yapılan araştırmalara göre yavru köpekler yetişkin köpeklere bakılarak gelişim dönemlerinde daha fazla besin ve kaloriye duyduğu gözlemlenmiştir. Köpeğinizin ihtiyacı olan besinleri alabilmesi için mama seçimine özen göstermelisiniz.

Bu konuyu yazdır