Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BERNESE DAĞ KÖPEĞİ
#1
bernese-dag-kopegi-2.jpg
Bernese Dağ Köpeği, İsviçre Dağ Köpeği olarakta bilinir. En zeki köpek ırklardandır. Genel özellikleri, karakteri, bakımı, tarihi hakkında detaylı bilgiler.
Bernese Dağ Köpeği
Bernese dağ köpeği, diğer bir adı ile İsviçre dağ köpeği, nadir görülen bir ırk olsa da, hemen herkesin bu ırka karşı bir göz aşinalığı vardır ve hemen herkesin aklında, zeki köpekler olarak kalmıştır. Evet Bernese dağ köpeği en zeki köpek ırklarından biridir. Aynı zamanda parlak tüyleri ve enerjik yapıları ile en sevimli köpek ırklarından da biridir.

Genel Görünümü
Bernese dağ köpeği, orta büyüklükte, güçlü ve çevik bir görünüme sahiptir. Siyah burunludur. Kuyrukları uzun tüylü ve aşağı sarkık olduğunda, arka ayak dizlerine kadardır. Tüyleri uzun, parlak ve hafif dalgalıdır. Rengi siyah üzerine, kahverengi yanak lekeli. Göz kapakları, burun ucu, ayaklar ve göğsünde ise beyaz lekeler vardır.

Karakteri
Bernese dağ köpeği tarihte ilk olarak sürü koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Ancak daha sonra bu köpek ırkının zeka fark edilmiş ve sürülere çobanlık yapabildiği farkedilmiştir. İsviçre ve İspanya’nın kırsal bölgelerinde sığır çobanlığıyapan Bernese, günümüzde tüm dünyada ev köpeği olarak beslenir ve dünyanın en zeki köpek ırkları arasında gösterilir. Kendine güveni fazla olan bir köpek ırkıdır. İyi, huylu ve sakin olmasının yanı sıra aynı zamanda çok cesurdur. O her zaman mutludur ve sahiplerini de mutlu etmekten hoşlanır. Kendisinden beklenen her şeyi yapmaya hazır bir karakteri vardır. Eğitimi kolaydır ve eğitime heveslidir. Ancak sahiplerine karşı çok bağlı olduğu için sert eğitimlerde kırılgan olabilir. Sert komutlar bazen bu ırka zarar verebilir.
Bakımı
Bernese dağ köpekleri çok zeki ve iyi huylu köpeklerdir. Her şartta çok iyi aile köpeği olabilirler. Ancak sebebi bilinemeyen çok fazla sağlık sorunu yaşayabilirler. Buna bağlı olarak yaşam ömürleri çok kısadır. Ortalama olarak 6-8 yıl yaşarlar. Zekası ve iyi huylu yapısı nedeniyle en iyi aile köpeklerinden olsa da, apartman dairelerindebeslenmesine engel olabilecek, tüy dökmek ve havlamak gibi özellikleri vardır. Mevsim değişikliklerinde bolca tüy döker. Normal zamanda 2-3 günde 1, tüy dökümünde ise günlük fırçalanması gerekir.
Tarihi
Bernese dağ köpeği tarihte ilk olarak Alp bölgelerindeki çiftliklerde bekçi köpeği olarak kullanıldı. Daha sonra zekası ve yeteneği ile sığır sürülerine çobanlık yapabildiği anlaşıldı ve çoban köpeği olarak kullanıldı. 1902, 1904 ve 1907 yıllarında Bern, İsviçre’de bu köpek ırkı için gösteriler sergilendi. 1907 yılında Burgdorf bölgesindeki çiftlik sahipleri, Klub Dürrbach adında bir köpek kulubü kurdular ve bu kulüp 1910 yılında 107 köpeğin katıldığı bir şov düzenledi. Düzenlenen şovda tüm köpekler İsviçre Dağ Köpeği olarak tanıtıldı ve o günden itibaren ırkın adı, Bernese (İsviçre) Dağ Köpeği olarak bilinir. Avrupa’da çiftçiliğin azalması ve çiftlik alanlarında sanayileşme ile bu ırk 20. yüzyılın başlarında neredeyse yok oluyordu. Ancak inanılmaz bir şekilde, kısa sürede tüm dünyada ev köpeği olarak yeniden kendisine yer edindi.
Özet
Boyu: 66-68 cm
Ağırlığı: 32-52 kg
Rengi: Siyah üzerine, göz kapakları, burun ucu, ayaklar ve göğüs üzerinde olmak üzere beyaz lekeli. Yanakları ise kahverengi lekeli.
Tüy Yapısı: Uzun, parlak ve hafif dalgalı.
Eğitimi: Meraklı ve heveslidir. Kolay eğitilebilir.
Hastalık Yatkınlığı: Çeşitli kanser türleri ve kalça çıkığı sık görülebilir.
Yaşam Ömrü: 6-8 yıl.Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi