Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
TOY POODLE
#1
resim144.jpg
Kökeni


Poodle ırkı Batı Avrupa'da yaklaşık 400 yıldan bu yana bilinmektedir. Avrupa ülkelerinden kesin olarak hangisinden köken aldığı tam olarak bilinmese de, günümüzde Fransa'dan köken aldığı kabul edilmiş, hatta Fransa'nın resmi köpek ırkı olarak kayıtlara geçmiştir. Ataları Fransanın hemen hemen nesli tükenmiş su köpeği olan Barbet ırkı ve Belçika su tazısıdır. "Poodle" ismi muhtemelen Almanca "suda oynayan" anlamına gelen "pudel" kelimesinden gelmektedir. Poodle geçmişte av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Fransızlar ise daha sonra ırkın zekası, öğrenme kapasitesi ve showlarda kullanılması üzerine yoğunlaşarak poodle'ın bir sirk köpeği haline gelmesini sağlamıştır. Ülkedeki yüksek popülaritesi nedeniyle ırkın "Fransız poodle" olarak anılmasına yol açmıştır, ancak Fransa'da poodle "Canishe" olarak adlandırılır. Toy ve Minyatür Poodle ırkları, Standart Poodle ırkından boyutlarına göre seçici yetiştirilme yapılması ile elde edilmiştir. Üç boyut tek ırk olarak kabul edilir ve boyut dışında hepsi için aynı kriterler geçerlidir. Günümüzde poodle daha çok pet veya show köpeği olarak yetiştirilmektedir.
TOY POODLE
En çok tercih edilen evcil köpeklerden biri olan Toy Poodle köpek cinsleri birçok özellikleri sayesinde diğer köpekler ve insanlar ile muhteşem dostluklar kurabilmektedirler. Ev ve apartman tipi yapılarda beslenen ve oldukça sevimli bir yapıya sahip olan Toy poodle köpek cinsleri, bu sayede bulundukları ortamlarda çocukların iyi vakit geçirebilmesi açısından da önemli rol üstlenmektedirler.
TOY POODLE KÖPEK CİNSLERİ ÖZELLİKLERİ İSE ŞUNLARDIR;
OLDUKÇA ŞIK BİR GÖRÜNÜME SAHİPTİRLER
Toy poodle köpek cinslerinin başlıca özelliklerinden biri oldukça şık bir görünüme sahip olmalarıdır. Bu sayede çokça tercih edilen Toy poodle köpek cinsleri bu bakımdan çocukların en iyi arkadaşı niteliğine sahiptirler.
UZUN VE DAR AĞIZ YAPISINA SAHİPTİRLER
Toy poodle köpek cinslerinin belirgin özelliklerinden biri de, diğer evcil köpekler oranla uzun ve dar bir ağız yapısına sahip olmalarıdır. Ayrıca sırt bölgesi düz biçimde ve uzun bir kuyruk yapısına da sahip olan bu köpek cinsleri bu sayede oldukça havalı bir görünüm sergilemektedirler.
OLDUKÇA ZEKİDİRLER
Toy poodle köpek cinslerinin başlıca özelliklerinden biri de, oldukça zeki olmalarıdır. Bu sayede kolay bir şekilde eğitilebilmektedirler. Zeki olmaları sayesinde ayrıca daha kolay bir biçimde sosyalleşebilen Toy poodle köpek cinsleri, bu sayede ev veya apartman ortamında oldukça kolay bir biçimde ortama adapte olmaktadırlar.
EĞİTİMDEN ZEVK ALIRLAR
Toy poodle köpek cinslerinin belirgin özelliklerinden biri de, birçok evcil köpek türlerinden farklı olarak eğitimden oldukça keyif almalarıdır. Bu sayede eğitmencisini yormayan Toy poodle köpek cinsleri kısa süreçli bir eğitimin ardından muhteşem özelliklere sahip olmaktadırlar.
TOY POODLE KÖPEK CİNSLERİ KARAKTERİST YAPISI NASILDIR?
 • Toy poodle köpek cinsleri oldukça hassas bir yapıya sahiptirler.

 • Zeki olmalarının yanı sıra, oldukça canlıdırlar.

 • Oyun sever yapıya sahip olmaları sayesinde çocuklar ile oyun oynamaktan oldukça hoşlanmaktadırlar.

 • Aynı zamanda özellikle de iyi bir eğitim sürecinden geçirilmesi durumunda sahibine karşı oldukça itaatkar olmaktadırlar.

 • Toy poodle köpek cinslerinin karakterist özelliklerinden biri de, birçok evcil köpek cinslerinden farklı olarak daha az düzeyde havlama eğilimi göstermeleridir. Bu sayede insanların rahatsızlık duymaması söz konusu olmaktadır.
TOY POODLE KÖPEK CİNSLERİ BAKIMI NASIL YAPILMAKTADIR?

Diğer evcil köpek cinslerinden farklı olarak profesyonel anlamda bakımı yapılması gereken Toy poodle köpek cinsleri daha çok kafa, bacak ve kol bölgesinde uzun tüylere sahip olması nedeniyle her 5 veya 6 haftada bir bu bölgelerin uzman bir birey tarafından tıraş edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda, toy poodle köpek cinsleri derisi tahriş olması söz konusu olabilmektedir.

En çok beslenen evcil köpek cinslerinden biri olan Toy poodle köpek cinsleri, kısa bir eğitim süresinden sonrasında gerek sahibine ve gerekse de aynı ortam içerisinde yer alan diğer aile fertlerine karşı son derece uyumlu ve itaatkar bir karakterist yapısı kazanmaktadır.
 

Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi